Cover photoCover photo
Aktualizácia webu bola ukončená 1.11.2019. Nový web je prístupný na adrese:
https://www.dkubinsky.sk
meniny Dnes je: 16.10.2021, meniny má: Vladimíra

Zdanlivý pohyb Slnka na oblohe

Naspäť

Rotácia Zeme a sklon zemskej osi od roviny ekliptiky spôsobuje zdanlivý denný pohyb Slnka po oblohe. Počas obdobia medzi slnovratmi môžeme pozorovať výrazný posun v tomto zdanlivom pohybe, ktorý môže v nemalej miere ovplyvňovať naše každodenné aktivity. Viac informácii poskytne Google na kľúčové slová: zdanlivý pohyb Slnka, rovnodennosť, slnovrat, takže nebudem zbytočne prepisovať ľahko dostupné informácie. Obrázok nižšie znázorňuje tento pohyb pre naše zemepisnú šírku. Fotografie z terénu slúžia pre lepšiu predstavu a priblíženie tohto javu.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 1: Meniaca sa výška Slnka nad horizontom v čase slnovratov a rovnodennosti.

Na konkrétnom príklade z terénu (obrázok 2) vidíme zdanlivý posun Slnka pri jeho západe a na obrázku 3 posun Slnka pri jeho východe.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 2: Zmena azimutu západu Slnka počas slnovratov a rovnodennosti.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

Obr. 3: Zmena azimutu východu Slnka počas slnovratov a rovnodennosti.

Obrázok nižšie znázorňuje denný pohyb Slnka nad obzorom 48° 40’ severnej zemepisnej šírky. Jeho pomocou môžeme dostatočne presne a rýchlo stanoviť azimut, čas východu a západu pre ktorýkoľvek deň v roku. Jeho využitie je možné pri projektovaní umiestnenia rôznych zariadení, alebo na rýchlu orientáciu v ktorom období a ako bude slnečná energia dopadať na záujmový objekt. Ľahko zistíme, či na danom mieste budeme mať slnečné lúče aj v zime, alebo či na jeseň/jar bude Slnko dostatočne vysoko a vo vhodnom smere, aby lúče dopadli na dvor. Aj napriek tomu, že obrázok znázorňuje každý 21 deň v mesiaci, odčítanie pre ľubovoľný deň nie je nijako náročné. Použitý je pásmový čas, SEČ. Z obrázka teda môžeme vyčítať nasledovné údaje: čas a azimut východu a západu Slnka, výšku Slnka nad horizontom pri prechode miestnym poludníkom a čas prechodu. Napríklad pre 21. August platí: Slnko vychádza na azimute 71° o 5 h 01 min, zapadá na azimute 289° o 19 h 05 min. Rozdiel časov určuje celkovú dĺžku dňa, teda 14 h 04 min. O 15 hodine je Slnko na azimute 240° vo výške približne 38°. Miestnym poludníkom však prechádza o 12 h 03 min. Sieť výšok pozdĺž čiary znázorňujúcej miestny poludník prechádzajúci zemepisnou dĺžkou y0- 1 h. Azimuty sú naznačené na okraji kružnice. V prípade, že sa nenachádzame v miestach so zemepisnou šírkou – 1 h, stačí od údajov odčítať rozdiel y0 – y. Presnosť určenia azimutov je úmerná presnosti grafického prevedenia.

Zdanlivý pohyb Slnka po oblohe

E. Pittich, D. Kalmančok: Obloha na dlani, Obzor, Bratislava, 1981.

www.google.sk

KOMENTÁRE

1: Napísal: Daniel | 6. 11. 2018
Dobry den, skusil by som zistit, ci je niekde v okoli meteostanica, ktora si vedie zaznamy. Ak nezistite, na SHMU to urcite budu mat, ale pravdepodobne pojde o spoplatnenu sluzbu poskytnutia dat.

2: Napísal: František Chmelina | 4. 11. 2018
Prosím Vás kde bi som zohnal pravidelné záznamy o zrážkach, najmenej za posledných jedenásť rokov, najbližšie k obci Hrabovka pri Trenčíne.

3: Napísal: DANO | 5. 6. 2016
Take koliecko som niekde videl, ale uz veru netusim kde. V nejakej knihe o astronomii bolo prilozene.

4: Napísal: ari | 27. 5. 2016
Geniálne. A je niekde aj posuvné koliečko s presným nastavením zemepisných súradníc?

Meno *

E-mail

Publikované: 1. 8. 2014 | prečítané: 6475x | komentárov: (4)
Webhosting, domény, servery

Tagy článkov

  idrisi     gis     dizertacka     dem     publikacie     facebook     analyzy     umb     surfer     hypso     tajchy     konferencia     web     grass     geomedia     qgis     arcgis  

The BEE GEES - Secret Love lyrics

Foto dňa

1.11.2019

Kontakt
|
Vyhľadávanie
|
HTML5
|
CSS

webmaster: posta@dkubinsky.sk

Tvorba web stránok

Web stránky, e-shopy a aplikácie efektívne, funkčne, jednoducho - postavené na vlastnom redakčnom systéme.

Web stránky a E-shopy efektívne, funkčne, jednoducho...

Návrat hore