Cover photoCover photo
Aktualizácia webu bola ukončená 1.11.2019. Nový web je prístupný na adrese:
https://www.dkubinsky.sk
meniny Dnes je: 20.9.2021, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

Virtuálna Banská Štiavnica

Naspäť

Po spustení dvoch unikátnych projektov Virtuálna kalvária v Banskej Štiavnici a Virtuálna kalvária Horná Roveň prišla myšlienka spracovať jeden väčší projekt, ktorý by priniesol informácie o Banskej Štiavnici v rozsahu, akom ešte neboli doposiaľ spracované.

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk

Ako prvé prišli na rad historické fotografie mesta a jeho okolia. Dosť dlho mi prekážalo, že fotografie sú doslova "kade-tade". Občas som našiel na internete nejaký fotoalbum s desiatkami obrázkov, kde sa však nedalo nič vyhľadať. V spolupráci s p. Jozefom Čabákom a ďalšími ľuďmi z Banskej Štiavnice sa podarilo zhromaždiť cez 8000 starých fotografií do jedného archívu a každej fotografii priradiť indexy. Tým je možné rýchle vyhľadanie a selekcia fotiek podľa toho, čo je na nich odfotené.

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk/virtualna-stiavnica/historicke-fotky

Rád porovnávam históriu so súčasnosťou, najmä miesta, ktoré vidím denne. Rozhodol som sa preto využiť obrovský potenciál historických fotiek. Prísť na miesta, kde pred mnohými rokmi vznikli a spraviť tam súčasnú fotografiu. Vzájomné porovnanie histórie a súčasnosti je veľakrát zaujímavé. Tak mohla vzniknúť ďalšia sekcia:

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk/virtualna-stiavnica/historia-vs-sucasnost

Štúdium a diplomové, dizertačné a rigorózne práce na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre boli zamerané na výskum tajchov. Až vtedy som si uvedomil veľkoleposť vodohospodárskeho systému a začal som sa o tajchy viac zaujímať. Zistenie, že okrem bežných známych tajchov tu stále existujú pozostatky desiatok ďalších bolo veľmi lákavé. Ale informácie k nim neboli takmer žiadne. Rovnako informácie o systéme jarkov, ktorých sú kilometre chýbali. Nasledoval teda rozsiahli terénny výskum, ktorý však ani zďaleka nie je na konci a ktovie, či niekedy vôbec bude...

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk/virtualna-stiavnica/vodohospodarsky-system

Jedného dňa mi zavolal spolužiak z univerzity Jozef Drugda, že má skvelý nápad. Čo tak zdigitalizovať tablá, ktoré existujú a sú zavesené na chodbách škôl, spýtal sa? Že občas by si rád zaspomínal na školské časy a chcel by do toho ísť. Odpovedal som, prečo nie

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk/virtualna-stiavnica/tabla

Občas som absolvoval stretnutie bývalých pletárov. Posledne 8.5.2015 na štadióne v Banskej Štiavnici. Zaujali ma nástenky so starými fotkami. Tak som sa dopracoval k mnohým materiálom z bývalej fabriky Pleta, vrátane pomerne vzácneho textu z firemných kroník.

http://www.virtualna-banska-stiavnica.sk/virtualna-stiavnica/pleta

Štiavnica je známa aj svojimi cintorínmi. Na také malé mesto a počet obyvateľov ich má pomerne veľa. Mnohé hroby sú posledným odpočinkom významných osobnosti, ktoré tu niekedy pôsobili. Štiavnické cintoríny si zaslúžia väčšiu pozornosť, akú doposiaľ majú... Preto má každý cintorín svoju samostatnú sekciu.

Plug &
Sense!

Celý projekt je predovšetkým zábava na voľné chvíle. Nerobil som to pre akékoľvek komerčné účely. Je skvelé vždy čosi nové v teréne objaviť a napokon z toho spraviť takéto ucelené “dielko”. Portál má responzívny dizajn (je teda optimalizovaný aj pre zobrazenie na mobiloch) a celú Virtuálnu Banskú Štiavnicu je možné “vložiť do vrecka” a kedykoľvek v teréne vytiahnuť a pozrieť. Virtuálna Banská Štiavnica nie je ani zďaleka dokončená, ale obsahuje už dostatok informácií, aby mohla byť spustená. A nie som si istý, či sa niekedy vôbec bude dať povedať áno, je to dokončené.

KOMENTÁRE

1: Napísal: Simon | 4. 8. 2016
Dobrý článok, potešili ste ma.

Meno *

E-mail

Publikované: 4. 6. 2016 | prečítané: 1792x | komentárov: (1)
Webhosting, domény, servery

Tagy článkov

  umb     web     publikacie     arcgis     tajchy     gis     dem     hypso     qgis     geomedia     idrisi     dizertacka     konferencia     analyzy     grass     facebook     surfer  

Enya - Less Than A Pearl

Foto dňa

1.11.2019

Kontakt
|
Vyhľadávanie
|
HTML5
|
CSS

webmaster: posta@dkubinsky.sk

Tvorba web stránok

Web stránky, e-shopy a aplikácie efektívne, funkčne, jednoducho - postavené na vlastnom redakčnom systéme.

Web stránky a E-shopy efektívne, funkčne, jednoducho...

Návrat hore